Israel och den palestinska organisationen Hamas har godkänt en fredsplan som gäller Gaza. I det första skedet ska både Israel och Hamas frige människor de har hållit som fångar. Israel ska också dra bort sina soldater från Gaza.
Hamas började frige de första fångarna ur gisslan redan på måndag morgon. Många anser att Hamas är en terroristorganisation. På veckoslutet hade Hamas ännu 20 israeler som gisslan. Meningen är att de alla ska vara frigivna mitt på dagen den 13.10.
Israel har lovat frige 250 palestinska fångar som finns i fängelse i Israel. Dessa palestinier är dömda för grova brott. Dessutom ska Israel frige 1 716 palestinier som man har tagit fast under kriget.
USA:s president Donald Trump ska besöka Israel på måndagen. Trumps besök i staden Tel Aviv räcker bara fyra timmar.
Tiotals tusen människor har samlats på ett torg i Tel Aviv i Israel. Torget kallas gisslantorget. Israelerna gläder sig över att gisslan ska friges och att det är vapenvila i Gaza. Måndagen är en ledig dag i hela Israel. Det beror på att måndagen är en judisk helgdag, Torans glädjefest.
Experter säger ändå att det ännu är lång väg till en stabil och långvarig fred i Gaza.