Vinter-OS pågår nu i februari – många finländska idrottare är med

Text: Helena Holm-Cüzdan efter Petri Kiuttu, källor HBL
Foto: Lehtikuva / AFP / Radek Mica
Artikel publicerad: 11.02.2026

Vinter-OS i Italien började i slutet av förra veckan. 103 idrottare från Finland är med i OS, alltså de Olympiska spelen.

Flera finländska idrottare tävlar i OS den här veckan. Finlands herrlandslag i ishockey spelar sin första match i OS idag. Finland möter Slovakien.

Skidskytte och nordisk kombination

Suvi Minkkinen tävlar i skidskytte onsdagen idag den 11.2. Minkkinen fick en bronsmedalj i VM år 2025. Idag på onsdag tävlar hon i skidskytte på sträckan 15 kilometer. Venla Lehtonen, Inka Hämäläinen och Sonja Leinamo tävlar också i skidskytte.

Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Wille Karhumaa tävlar i nordisk kombination. Idrottarna som tävlar i nordisk kombination hoppar backhoppning och skidar.

Herrlaget i ishockey spelar sin första match

Idag börjar också herrarnas ishockeyturnering i OS. Damernas ishockeylag har redan spelat några matcher.

Det finska herrlandslaget i ishockey möter Slovakien i sin första match. I år är också NHL-spelarna med i det finska landslaget. Det är många år sedan NHL-spelarna från den nordamerikanska ligan har deltagit i OS.

En manlig ishockeyspelare med hjälm på huvudet. Han är klädd i Finlands landslags speldräkt.
Mikael Granlund är kapten i Finlands herrlandslag i ishockey. Herrlandslaget börjar sin turnering med en match mot Slovakien. Bild: Lehtikuva / Emmi Korhonen

Kommentera

Du kan skriva vad du tycker om nyheten i lådan.

Du måste också skriva ditt namn eller hitta på en signatur.

Namn eller signatur:

Kommentar:

Dataskyddsbeskrivning (PDF)