Oppositionspartierna är de som är med i riksdagen men inte i regeringen. Nu kritiserar oppositionspartiernas ordförande regeringens nedskärningar. Extra mycket kritik får de nedskärningar som riktas mot gamla människor och hälsovård.
Regeringspartierna berättade om besluten från ramförhandlingarna på onsdag kväll.
Oppositionspartierna Centern, Vänsterförbundet, De gröna och Rörelse nu anser att det inte är rätt att nedskärningarna riktas mot hälsovård och åldringsvård.
Vänsterförbundets ordförande Minja Koskela säger att regeringen riktar nedskärningarna mot sjuka och gamla människor. Hälsocentralavgiften stiger med 20 procent. Den som behöver en operation på ett sjukhus får i fortsättningen betala ungefär 260 euro. Dessutom ska man betala en avgift för alla vårddagar.
Också Centerns ordförande Antti Kaikkonen kritiserar nedskärningarna som riktar sig mot gamla människor. Enligt Kaikkonen räcker många gamla människors pengar inte nu heller till vardagen. Kaikkonen berömmer ändå regeringens beslut att höja hushållsavdraget. Han tror att det kan ge flera jobb.
Rörelse nu:s ordförande Harry Harkimo säger att regeringens beslut inte är tillräckliga. Enligt Harkimo kommer de här besluten inte att göra Finlands ekonomi bättre.
De grönas ordförande Sofia Virta säger att det är fel att skära ner 50 miljoner euro till från sote-organisationerna. Det här är extra nedskärningar, eftersom man redan tidigare har bestämt att 140 miljoner euro ska skäras ner. Regeringen beslöt också att ge 25 miljoner euro till välfärdsområdena. Välfärdsområdena kan ge av dessa pengar till sote-organisationerna.
– Nedskärningarna av pengarna till sote-organisationerna är ändå bestående. De pengar som kan komma via välfärdsområdena ersätter inte nedskärningarna. Det här säger mycket om vilken inställning regeringen har till arbetet inom organisationerna.
Sofia Virta säger att regeringens extra nedskärningar för organisationerna betyder att många finländare får mindre hjälp. Nedskärningarna leder också till att många människor förlorar sitt arbete.
– Det här var regeringens sista ramförhandling. Regeringen hade möjlighet att ändra riktning. Men så gick det inte. Regeringen skär bort från människor som redan har bara lite. Regeringen skär ner på pengarna till organisationer som hjälper människor.
Socialdemokraternas ordförande Antti Lindtman kommenterade inte regeringens beslut på onsdag kväll.
