Mira Luoto och Makwan Amirkhan i rätten

Text: Petri Kiuttu, källor Yle, HS
Foto: Lehtikuva/ Heikki Saukkomaa
Artikel publicerad: 29.10.2026

Den här veckan har många följt rättegången där sångaren Mira Luoto anklagar MMA-utövaren Makwan Amirkhan för tvingande till sexuell handling.

Mira Luoti säger att Makwan Amirkhan tvingade henne till sexuell handling under inspelningarna till reality-tv-programmet Julkkisselviytyjät. Luoti säger att Amrikhan till exempel masturberade och lade sig utanpå henne med våld. Luoti säger att hon var rädd under inspelningarna.

Åklagaren kräver att Amirkhan ska dömas för tvingande till sexuell handling. Amirkhan sade i rätten att det Luoti har berättat inte är sant.

Reality-tv-programmet Julkkisselviytyjät spelades in för tio år sedan, år 2016.

Rättegången har väckt mycket uppmärksamhet. På torsdagen hördes sångaren Paula Vesala som vittne. Vesala berättade i rätten att Luoti hade berättat för henne vad som hände redan år 2016.

Vesala säger att hon nu ångrar att hon inte stödde Luoti tillräckligt. Vesala säger att Luoti borde ha gjort en brottsanmälan då genast.

Paula Vesala är nära vän med Mira Luoto. Vesala och Luoti var frontfigurer i gruppen PMMP.

Fallet behandlas i rätten inför öppna dörrar, alltså offentligt. Det är ovanligt. Ofta behandlas fall som gäller sexualbrott inför stängda dörrar i Finland.

Rättegången där Amirkhan är åtalad började på måndagen. Behandlingen av fallet pågår fortfarande. Rätten har alltså inte bestämt om Amirkhan är skyldig eller oskyldig.

mira luoti
Mira Luoti på en bild tagen i tingsrätten i Esbo 29.10. Bild Lehtikuva / Heikki Saukkomaa

Kommentera

Du kan skriva vad du tycker om nyheten i lådan.

Du måste också skriva ditt namn eller hitta på en signatur.

Namn eller signatur:

Kommentar:

Dataskyddsbeskrivning (PDF)