Tillsammans men tyst

Text: Markku Juusola
Foto: Siiri Halko
Artikel publicerad: 27.02.2026

Det finns olika slags bokcirklar. I Helsingfors finns en bokcirkel där man är tyst.

Också bokcirklarna förändras när sätten att läsa och att vara tillsammans förändras.
Journalisten Ronja Salmi är ledare för en tyst bokcirkel i Helsingfors.

Idéen kommer från USA. Där kallar man sådana bokcirklar för Silent Book Club.

I den tysta bokcirkeln kommer människor samman, men alla läser tyst sin egen bok. Sammanlagt 800 personer har deltagit i sådana tysta bokcirklar. Största delen av deltagarna kommer på nytt. Mellan 70 och 150 personer har deltagit i sammankomsterna.

Den här tysta bokcirkeln har ett nyhetsbrev som heter Piiri. 7 000 personer har beställt nyhetsbrevet.

En stund utan telefoner

Tysta bokcirkeln är populär. Vad beror det på Ronja Salmi?

– Människor vill vara någonstans utan sin telefon. Många säger att det känns skönt att lämna bort telefonen en stund. På det sättet kan man koncentrera sig på att läsa. Det är också viktigt att vara tillsammans. De som kommer vill lära känna nya människor som är intresserade av liknande saker. Människor har fått nya vänner.

Den tysta bokcirkeln i Helsingfors samlas i Sörnäs, i det som kallas Tekstin talo (textens hus). Här finns en bar som heter Tÿpo.

Så går träffen till: Först presenterar man sig. Man berättar för personen som sitter bredvid vad man läser och varför. Sedan läser man i 45 minuter.

Efter det är det paus i 10-15 minuter. Under pausen kan man prata med en kompis om vad man har läst. Sedan fortsätter man läsa i en halv timme.

Till slut diskuterar man, till exempel så här: Finns det något i den här boken som påminner om det jag läst tidigare? Påminner boken om någon annan bok?

I den tysta bokcirkeln läser människor många slags böcker. Många läser romaner och deckare. Några läser aktuella böcker som det har skrivits om i tidningarna.

Det kan till exempel vara böcker som vunnit Finlandia-priset. Människor läser också klassiker, diktböcker och faktaböcker.

Största delen är kvinnor

Ronja Salmi säger att många av medlemmarna i bokcirkeln är kvinnor. De yngsta är 20 och de äldsta är redan pensionärer.

Männen är färre, men det kommer hela tiden flera män med.

Kvinnor läser mera och är oftare med i bokcirklar än män. Kvinnor sysslar också annars mera med kultur än män. De går på konserter, utställningar och teater. Varför? Kanske Ronja Salmi vet?

– Vår kultur har förändrats så att män och kvinnor uppskattar olika saker, säger Salmi.

Hårda konservativa värderingar blir vanligare. En del av männen upplever att läsning inte är manligt. Särskilt unga män läser allt färre böcker. Det finns också många andra sätt att använda sin fritid. Mobiltelefonen, spel och Netflix konkurrerar med läsandet.

Kommentera

Du kan skriva vad du tycker om nyheten i lådan.

Du måste också skriva ditt namn eller hitta på en signatur.

Namn eller signatur:

Kommentar:

Dataskyddsbeskrivning (PDF)