Lördagen den 18 april var det högtidlig öppning för Finlands längsta bro. Det soliga och fina vårvädret hade lockat många människor till öppningen. Många ville promenera eller cykla på den nya bron.
Det var Helsingfors borgmästare Daniel Sazonov och biträdande borgmästare Johanna Laisaari som öppnade bron.
Kronbergsbron i Helsingfors är 1 200 meter lång. Det gör den till den längsta bron i Finland. Tidigare var Replotbron i Korsholm i Österbotten längst. Replotbron är 1 045 meter lång.
Man får gå och cykla på Kronbergsbron. Däremot får inga personbilar köra där. Nästa år ska också spårvagnar köra över bron. Testkörningarna har redan börjat. Också ambulanser och brandbilar kan få använda den nya bron.
