Finländaren Henna Virkkunen finns med på en lista över världens mest inflytelserika personer. Det var den amerikanska tidskriften Time som gjorde listan med världens 100 mest inflytelserika personer.
Tidskriften Time delar in dessa personer i sex olika grupper. Virkkunen är den enda finländaren som finns med på listan över ledare som har mest möjlighet att påverka.
Finlands president Alexander Stubb kom inte med på listan. Av finländska politiker var Sanna Marin med på listan år 2021. Marin fanns med på listan över personer som går framåt (rising star).
I samma grupp som Virkkunen finns Kinas president Xi Jinping, USA:s president Donald Trump, påven Leo XIV, Israels premiärminister Benjamin Netanjahu, Kanadas premiärminister Mark Carney och New Yorks borgmästare Zohran Mandani.
Henna Virkkunen är Finlands EU-kommissionär och Europeiska kommissionens vice ordförande. Hon ansvarar för teknologisk självständighet, säkerhet och demokrati i EU-kommissionen. Enligt Time är Virkkunens uppgift en av de viktigaste i Europeiska unionen, alltså EU.
Henna Virkkunen var Samlingspartiets riksdagsledamot åren 2007-2014. Virkkunen var EU-parlamentariker åren 2014-2024. Virkkunen har också varit minister i Finland.
