Tidningskampanj lär ut kritiskt läsande Vardag 18.01.2017 Lyssna Kampanjen Tidningen i skolan har funnits i tiotals år. Om ett par veckor är det dags för Dagstidningsveckan igen. Kampanjen har förändrats under åren, men den är lika aktuell nu som 1995.
Domarna gillade Saija Saarnisto Kultur 18.01.2017 Lyssna Sjätte säsongen av sångtävlingen The Voice of Finland har börjat lovande. Det kom ovanligt många ansökningar till tävlingens sjätte säsong.
Färre flyktingar, men fler drunknar i Medelhavet Världen 10.01.2017 Lyssna Det kommer nu färre människor än i fjol över Medelhavet till Europa. Men tyvärr dör en allt större del av dessa flyktingar. Många drunknar.
Giraffen är utrotningshotad Världen 10.01.2017 Lyssna Antalet giraffer har minskat mycket. Nu anses giraffen vara en hotad art. Det är mest människan som hotar giraffen.
Våldsdåd i Tyskland och Turkiet Världen 21.12.2016 Lyssna På måndagen inträffade två våldsdåd. I Tyskland kördes en lastbil in i en folkmassa. I Turkiet sköts Rysslands ambassadör till döds.
Många julgranar är odlade Vardag 21.12.2016 Lyssna Omkring hälften av alla hushåll i Finland skaffar julgran varje år. Det betyder 1, 3 miljoner julgranar.
Bara tolv sjukhus får full jour Finland 21.12.2016 Lyssna Regering och riksdag har bestämt att bara tolv sjukhus i Finland ska ha full jour. Det här har väckt stor förargelse bland många svenskspråkiga.
Lagberedningen bekymrar Finland 21.12.2016 Lyssna Justitiekansler Jaakko Jonkka säger att regeringen bereder nya lagar slarvigt.
Många blir diskriminerade Finland 21.12.2016 Lyssna Personer med funktionsnedsättning diskrimineras. Många anser att attityden i Finland är dålig och gammaldags.
Tomtemössa i stället för bussbiljett Finland 21.12.2016 Lyssna Lördagen den 10 december var ovanligt många passagerare i bussarna i Jyväskylä klädda i tomtemössa. Det berodde på att den som var klädd i tomtemössa fick åka gratis.
Striden om Aleppo är slut Världen 21.12.2016 Lyssna Syriens regeringsstyrkor och dess allierade har vunnit striden om östra Aleppo.
Kom igång igen efter julmaten Sport 21.12.2016 Lyssna Man kan lugnt äta god julmat om man annars rör sig tillräckligt och äter hälsosamt.
Köp inte för mycket! Vardag 21.12.2016 Lyssna Köp inte för mycket, varken mat eller gåvor. Det rådet ger Elisabeth Eriksson som är sakkunnig i huslig ekonomi hos Marthaförbundet.
Lola uppoch ner blev tv-serie Kultur 21.12.2016 Lyssna Monika Fagerholms roman Lola uppochner har blivit tv-serie.
Rekordmånga turister besöker Lappland i år Finland 13.12.2016 Lyssna Turismen till Lappland har ökat. I november-december har rekordmånga utländska turister kommit till Lappland. I december landar närmare 300 charterplan på flygfälten i Rovaniemi och Kittilä.
Saara Aalto blev andra i Storbritannien Kultur 13.12.2016 Lyssna Den finländska sångaren Saara Aalto blev andra i sångtävlingen X Factor i Storbritannien. Många tror att hon kan bli den första finländaren som blir en internationell stjärna inom underhållningsmusiken.
Språkkunskap är en rikedom Vardag 08.12.2016 Lyssna Nasima Razmyar är född i Afghanistan. Hennes familj flyttade till Finland när hon var åtta år gammal. Nu är hon beskyddare för finska LL- Centers (Selkokeskus) kampanj där invandrare läser högt för äldre och för personer med utvecklingsstörning.
Mot ren energi Finland 08.12.2016 Lyssna Det kommer att finnas många elbilar i Finland om 15 år. Vi slutar använda stenkol.
Morden i Imatra upprörde Finland 08.12.2016 Lyssna Polisen fortsätter att utreda trippelmordet i Imatra.